• 14 listopada 2019, w ramach realizacji drugiej części projektu: „Razem chronimy klimat na pograniczu polsko-niemieckim”, dofinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Fundację „Natura Polska”, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach recyklingowych. W tym celu udaliśmy się do niemieckiej szkoły, znajdującej się w niewielkim miasteczku Laubsdorf.

Po miłym powitaniu zabraliśmy się do pracy. W pierwszej części zajęć dzieci odpowiadały na pytania związane z recyklingiem oraz wykonywały związane z tą tematyką zadania. Następnie samodzielnie „nadawały nowe życie” wyciętym w różne wzory deskom, pochodzącym z odzysku (ze starych palet), malując je w fantazyjne wzory.

Po krótkiej przerwie na śniadanie wróciliśmy do sali, gdzie czekały na nas kolejne wyzwania.

Podzieleni na grupy mieszane – wszak również o integrację chodziło – uczniowie wykonywali „Rolodromy” z rurek po papierze toaletowym. Zadanie było o tyle trudne, że rurek musiało być jak najwięcej i musiała przez nie przelecieć niewielkich rozmiarów piłeczka. Zwycięskiej drużynie udało się umieści na planszy aż 21 rolek! Nikt nie poczuł się pokrzywdzony, bowiem nagrodzeni zostali wszyscy – w zależności od ilości papierowych rurek.

W tym czasie pozostali uczestnicy uczyli się, jak kreatywnie wykorzystać materiały, które teoretycznie nadają się do wyrzucenia. I tak powstawały zabawki ze sznurków, guzików czy słomek po napojach.

Podczas wspólnego obiadu każde z dzieci otrzymało podpórkę do książek – oczywiście pochodzące z drewna „z drugiego obiegu”. Był też czas na wspólne zdjęcia i rozmowy, przy których bariera językowa przestała istnieć.

Ostatnim elementem naszej wyprawy było polsko-niemieckie sadzenie drzewek
          w parku nieopodal szkoły. „Uzbrojeni” w łopaty i rękawice wzięliśmy się do pracy, by już po chwili cieszyć się jej efektem – 30 nowych drzew będzie od dziś z dumą zdobić niemiecki park.

Z niemałym smutkiem rozstaliśmy się z naszymi nowymi kolegami i koleżankami
          z Laubsdorf’u, ale mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymy. Kto wie, może to początek długoletniej współpracy?

teskt: Marta Tomczyk